NEW
Playmobil 71521 - Karl Friedrich Schinkel, Promo
SKU: 71521 OverviewPlaymobil 71521 - Karl Friedrich Schinkel, Promo
Another great promo set from the city of Neuruppin in Germany: The architect Karl Friedrich Schinkel.
Karl Friedrich Schinkel (Neuruppin, 13 March 1781 - Berlin, 9 October 1841) was one of the most important German architects. He was also a painter and draftsman, urban planner, set and furniture designer. He knew the history of architecture - a scientific discipline on the rise around that time - and designed in both classical and Gothic style without imitating existing buildings. Most of his works are located in Berlin and the surrounding area (source: Wikipedia).
This set contains 1 play figure with instrument and drawing board.
Not available in stores in the Netherlands, but at PlayMoto Toys :-)
Contents:
- 1 Playmobil figure
- Various accessories
Recommended for children aged 8 and over

| Specification | Description |
|---|---|
| Theme | Promo |
| Year | 2024 |
| Condition | New / MISB |
| Availability | Available |
| EAN | 4008789715210 |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 5 cm |
| Weight | 0,030 Kg |